Čítajme si
26.06.2022 20:04Rozhlásové okienko k projektu Čítajme si pripravila Mgr. Mariana Ihnátová.Milí žiaci.
Čítanie je aktivita, ktorú niektorí vykonávate pravidelne, iní iba sem-tam a sú medzi vami aj takí, ktorí čítajú len v škole z povinnosti. A to chceme zmeniť! O pár dní sú tu dvojmesačné prázdniny, a mnohí ešte neviete, čo budete robiť. My vám poradíme! No predsa tráviť voľné chvíle s knihou a to kdekoľvek a kedykoľvek.
Aj preto sme sa zapojili do 13. ročníka celoslovenského detského čitateľského maratónu. Chceme dokázať, že s knihou strávené chvíle nikdy nie sú stratou času. Práve dnes sa v našej školskej knižnici uskutoční podujatie „Čítajme si...“ 2022 so všetkými nadšenými čitateľmi z našej školy, ktorí sa prihlásili.
Tento čitateľský maratón organizuje Linka detskej istoty. Ešte ste nepočuli, čo je Linka detskej istoty? Je to linka pomoci pre deti a mladých ľudí z celého Slovenska. Pomáha deťom a mladým ľuďom, ktorí potrebujú poradiť, pomôcť, porozprávať sa, cítia sa osamelí, či sa ocitli v ťažkých životných situáciách. Táto celoslovenská telefonická linka je bezplatná, anonymná a non-stop (365 dní v roku, 7 dní v týždni a 24 hodín denne). K dispozícii je tím poradcov a poradkýň. Bližšie info nájdeš na výveske pri našej školskej knižnici. Preto ak cítiš, že ťa niečo ťaží, alebo sa tak stane počas prázdnin, už vieš, kam môžeš zavolať o pomoc. Určite ťa neodmietnu.
Prečo je čítanie vhodná aktivita ako tráviť voľný čas? Práve čítanie rozvíja osobnosť, obohacuje našu slovnú zásobu, pomáha nám vedieť komunikovať a kultivovane sa vyjadrovať. Vďaka čítaniu sa zlepšuje naša pamäť, učíme sa kriticky myslieť, podporuje empatiu, pomáha nám zorientovať sa v hodnotách a vo svete dobra a zla, nabáda nás správne triediť informácie. Dáva podnety k obrazotvornosti, fantázii či tvorivosti.
Mnohokrát nám práve knihy pomôžu porozumieť samým sebe a získať zdravé sebavedomie. Rôzne spoločné čitateľské aktivity môžu viesť k vzájomnej spolupráci, čo je v spoločnosti a bežnom živote veľmi dôležité. Nezabúdajte, čítaním zmysluplne využijete každý jeden okamih svojho života. A najmä vás veľmi ľahko vytrhne z nudy a samoty, ktoré nás počas leta občas prepadnú, lebo nám chýbajú spolužiaci či kamaráti.
Veríme, že všetkých zúčastnených nabudíme a motivujeme k záujmu o čítanie a pravidelným návštevám nielen našej školskej knižnice, ale aj upevníme väzby žiakov z rôznych ročníkov, ktorí sa do tejto aktivity zapoja. Sme presvedčení, že budúci rok budeme mať možnosť sa opäť stretnúť a vo väčšom počte s rastúcim čitateľským záujmom.
Prajeme vám príjemné leto plné knižných dobrodružstiev!
Svetový deň Zeme
25.04.2022 20:12Rozhlasové okienko ku Dňu Zeme pripravila Mgr. Mariana Ihnátová.Drahí učitelia, milí žiaci.
Žijeme na jedinečnej planéte zvanej Zem. Táto planéta je domovom rozmanitých foriem života a obrovského množstva tvorov. Ako jediná poskytuje život aj človeku. A preto práve jej by sme mali venovať výraznú pozornosť.
22. apríl je deň venovaný Zemi. Vznikol z iniciatívy aktivistov a ekológov ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia, kde ekologické problémy sa mali preniesť do politických kruhov. Prvýkrát sa tento medzinárodný sviatok slávil v roku 1970 v San Franciscu. Jeho cieľom je upozorňovať na zhoršujúci sa stav životného prostredia, jeho nepriaznivé dopady, uvedomiť si závislosť na vyčerpateľných prírodných zdrojoch, hľadať možné riešenia zabráneniu znečisťovania a podporovať ekologické správanie.
Medzi hlavné problémy, ktoré sú spôsobené tým, že ľudia zasahujú do prírody a ohrozujú našu planétu patria: znečisťovanie ovzdušia a vody, znehodnocovanie pôdy, výrub lesov, nadbytočné čerpanie nerastného bohatstva, nárast odpadu a problémy s jeho odstraňovaním.
Vedeli ste, že existuje aj ôsmy svetadiel? Vznikol len nedávno a vytvorili ho ľudia. Nachádza sa medzi San Franciscom a Havajskými ostrovmi a má rozlohu 1,6 miliónov km2 a je asi tridsaťdvakrát väčší ako Slovensko. Nežijú tam žiadne živé tvory, nie sú na ňom nijaké rieky, údolia či pohoria. Je tam samý odpad. Presnejšie 1,8 trilióna plastového odpadu rôzneho druhu (napr. plastové slamky, fľaše, vrchnáky, tégliky...). A plasty sa rozkladajú aj tisíce rokov!
Pýtate sa, čo s tým a ako očistiť našu planétu od odpadu? Najoptimálnejšie je netvoriť ho! No skúste produkciu odpadu aspoň minimalizovať, napr. aj tým, že budete kupovať len to, čo skutočne potrebujete. Vedeli ste, že až polovicu našich odpadov tvoria obaly? Skôr, než nejakú vec vyhodíte, skúste ju ešte opätovne využiť druhotne.
Uvedomte si, že odchodom smetiarskeho auta sa problém s odpadom nevyrieši.
Začnite odpad triediť do zberných kontajnerov na plasty, sklo, papier či kompost – všetko, čo sa dá biologicky rozložiť. Do komunálneho odpadu patrí všetko, čo sa nedá recyklovať. Môžete využiť aj zberné miesta – sú to zberné dvory, kam máme odniesť nebezpečné druhy odpadu.
Každý z nás môže prispieť k záchrane našej spoločnej planéty. Ak nám záleží na našej planéte, prispejme k jej zachovaniu svojím zodpovedným konaním a správaním, aby tu bola aj pre ďalšie generácie. Nielen v dnešný deň by sme ju mali chrániť.
Tak začni robiť to najlepšie pre našu Zem už odo dnes! Určite sa ti za to odvďačí. Nezabúdaj: Pomôcť môžeš aj ty! Naše snahy o návrat k čistej modrej planéte, zdravých lesov plných kyslíka a rozmanitých foriem živých organizmov sa raz stanú skutočnosťou aj vďaka tebe.
Čítali: Chiara Hricová (9.A), Nicolas Berta (9.A)
Deň vody
22.03.2022 19:58Rozhlasové okienko ku Dňu vody pripravila Mgr. Mariana Ihnátová.Drahí učitelia, milí žiaci!
Práve dnešný deň je najvhodnejší na to, aby sme vzdali úctu životodarnej tekutine – VODE.
História tohto dňa siaha do roku 1992, kedy konferencia OSN v Riu de Janeiru rozhodla, že sa bude pripomínať na medzinárodnej úrovni. Valné zhromaždenie OSN stanovilo 22. marca 1993 prvý Svetový deň vody. Každý rok je oslava tohto dňa tematicky zameraná na problémy v súvislosti s vodou. Témou Svetového dňa vody na rok 2022 je Podzemná voda.
Na našej planéte Zem zaberá voda asi dve tretiny celkového povrchu. Až 95 % sa nachádza v moriach a oceánoch, zvyšok tvoria rieky, jazerá, umelé nádrže, podzemné vody, vodné pary, ľadovce a voda v živých organizmoch.
Voda má nespočetné množstvo využití! Voda je život, záchranca pri živelných pohromách i súčasť spotreby v domácnostiach.
Aj ľudské telo tvorí viac ako 50 % vody. A aby fungovalo správne, musíme ho pravidelne dopĺňať dostatkom tekutín. Bez vody prežijeme len 3 až 7 dní. Počas dňa by sme mali vypiť 8 pohárov tekutiny. Na uhasenie smädu je pre naše telo najvhodnejšia obyčajná voda, minerálka, džús či čaj. Sladené nápoje však neuhasia náš smäd nadlho. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim! Takže, milí žiaci, po skončení tohto rozhlasového vstupu, doplňte si svoje tekutiny vypitím pohára vody! J
No vodu potrebujú všetky živé tvory, všetky zvieratá i rastliny.
Medzi hlavné problémy súvisiace s vodou patrí nedostatočný prístup k zdrojom pitnej vody. Znečistená voda a nevyhovujúca hygiena spôsobuje mnohé choroby a úmrtia ľudstva.
Najväčšou hrozbou pre vodu je priemyselná výroba, umelé hnojivá v poľnohospodárstve, produkcia odpadu, doprava. Najväčším znečisťovateľom vody je, bohužiaľ, práve človek. Preto ochrana vody by mala byť v našich životoch každodennou súčasťou.
Milí žiaci, nielen teraz, ale aj keď sa z vás stanú dospelí, či už budete ochranármi prírody, ekológmi alebo budete vykonávať akékoľvek povolanie, robte svoje rozhodnutia tak, aby ste chránili prírodu.
Dnes máme teda jedinečnú príležitosť pripomenúť si dôležitosť vody pre zachovanie života a spoločnosti. Buďme vďační za to, že v našej krajine jej máme dostatok. Preto nezabudnite byť zodpovední pri využívaní vody nielen dnes, ale počas celého nášho života.
Vaši učitelia si pre vás na dnešný deň pripravili množstvo zábavných aktivít o vode, z ktorých, veríme, že sa o nej dozviete veľa nového.
Čítali: Chiara Hricová (9. A) a Olívia Kováčová (9. B)
Týždeň zdravej výživy
11.10.2021 15:57Rozhlasové okienko pripravila Mgr. Mariana IhnátováDrahí učitelia, milí žiaci.
Pestrosť jesene, plody zeme, vôňa ovocia a zeleniny a kopec zábavy zatiaľ ukrytý pod farebným lístím vytvára paletu toho, čo nás tento týždeň čaká.
Od 11. do 16. októbra bude v našej škole prebiehať Týždeň zdravej výživy.
16. októbra „oslávime“ Svetový deň výživy. Od roku 1979 je to medzinárodne uznávaný deň vo viac ako 150 krajinách celého sveta. Zároveň v tento deň si pripomenieme aj Svetový deň chleba, ktorý vyhlásila Medzinárodná únia pekární s cieľom poraziť hlad. Chlieb symbolizuje základnú potravinu.
Každý z nás chce byť zdravý a cítiť sa dobre. Nie je pre nás žiadnou novinkou, že vyvážená a zdravá strava je veľmi dôležitá. Okrem jedla, je potrebné dodržiavať aj pitný režim, mať dostatok spánku a pravidelne športovať, tancovať alebo sa hýbať.
Pre všetkých platí zásada, že strava má byť pestrá a vyvážená. Tá nám poskytne všetky potrebné živiny: sacharidy, bielkoviny, tuky, vitamíny a minerálne látky. Ako dobrú pomôcku pre zdravé stravovanie vytvorili výživoví odborníci – potravinovú pyramídu. Ak sa ňou budeme riadiť, predídeme obezite a rôznym ochoreniam a budeme mať dostatok energie. Odporúča sa, aby 40 % denného príjmu potravín tvorili potraviny zo skupiny obilniny, chlieb ryža a cestoviny, 35 % ovocie a zelenina, 20 % mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5 % sladkosti, tuky a oleje. Počas dňa máme vypiť približne 1,5 až 2 litre tekutín.
Stravujme sa pravidelne, častejšie a v menších dávkach.
Zdravý životný štýl sa vo veľkej miere odráža zdravotný stav obyvateľstva, ovplyvňuje kvalitu a dĺžku života a slúži ako prevencia pred vznikom chorôb.
Nezabúdajme však ani na dodržiavanie osobnej hygieny, pozitívne myslenie a duševnú rovnováhu. Tieto zásady by sa mali stať prirodzenou súčasťou nášho života.
Takže, milí žiaci, máte sa na čo tešiť! Bude to týždeň nabitý energiou, bohatými aktivitami, zdravým životným štýlom a dobrou náladou.
P.S.: Žiaci 1. stupňa sa dnes môžu tešiť na pohyb na čerstvom vzduchu a veselých šarkanov vyzdobených ovocím a zeleninou.
Rozhlasové okienko pripravila: Mgr. Mariana Ihnátová
Redaktorky: Chiara Hricová, Lenka Kebová, 9.A
Deň úcty, lásky a obdivu
30.09.2021 11:14Rozhlasové okienko pripravila Mgr. Andrea ProkopováMilí žiaci,
dnešný deň si pripomíname múdrosť, úctu, starobu.
1. október bol 14. decembra 1990 na valnom zhromaždení Organizácie spojených národov vyhlásený za Medzinárodný deň starších osôb. Delegáti Svetového zhromaždenia o starnutí ho prijali už v roku 1982, kedy ho schválilo aj valné zhromaždenie.
Tento deň je venovaný úcte, láske a obdivu k seniorom. K starším ľuďom sa však máme správať slušne a s rešpektom každý jeden deň, pretože si to zaslúžia.
Židovská múdrosť hovorí: „To, čo spôsobuje starnutie, nie je vek, ale opustenie ideálov“. Starnutie je umenie, v ktorom sa treba učiť starobu prijať. Možno to zvládnuť len vtedy, ak je človek vyváženou osobnosťou s reálnymi životnými cieľmi, ak prijal seba samého a má širokú škálu záujmov. Je to prirodzená a nezvratná súčasť života. Pred starnutím nemožno nikoho uchrániť, ale je dokázané, že ľudia s optimisticky ladenou povahou, ktorí sa na vlastné starnutie pozerajú s patričným nadhľadom, žijú dlhšie a plnohodnotnejšie ako ich pesimisticky založení rovesníci.
Počet starších ľudí na Slovensku sa zvyšuje, a tým narastá potreba zabezpečiť starším ľuďom kvalitu ich života, ekonomickú a sociálnu istotu, nerušené a spokojné starnutie.
Rok 2021 je venovaný téme „Digitálna rovnosť pre všetky vekové kategórie“.
Pomôžme teda uľahčiť život starším ľuďom! Veď niekedy stačí len malá pomoc, ochota, úsmev či milé slovo. Doprajme im možnosť aktívne sa zapojiť do novej – digitálnej doby. Veď staroba je krásna, a najmä čaká každého z nás.