Svetový deň Zeme
- 25.04.2022 20:12
- Rozhlasové okienko ku Dňu Zeme pripravila Mgr. Mariana Ihnátová.
Drahí učitelia, milí žiaci.
Žijeme na jedinečnej planéte zvanej Zem. Táto planéta je domovom rozmanitých foriem života a obrovského množstva tvorov. Ako jediná poskytuje život aj človeku. A preto práve jej by sme mali venovať výraznú pozornosť.
22. apríl je deň venovaný Zemi. Vznikol z iniciatívy aktivistov a ekológov ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia, kde ekologické problémy sa mali preniesť do politických kruhov. Prvýkrát sa tento medzinárodný sviatok slávil v roku 1970 v San Franciscu. Jeho cieľom je upozorňovať na zhoršujúci sa stav životného prostredia, jeho nepriaznivé dopady, uvedomiť si závislosť na vyčerpateľných prírodných zdrojoch, hľadať možné riešenia zabráneniu znečisťovania a podporovať ekologické správanie.
Medzi hlavné problémy, ktoré sú spôsobené tým, že ľudia zasahujú do prírody a ohrozujú našu planétu patria: znečisťovanie ovzdušia a vody, znehodnocovanie pôdy, výrub lesov, nadbytočné čerpanie nerastného bohatstva, nárast odpadu a problémy s jeho odstraňovaním.
Vedeli ste, že existuje aj ôsmy svetadiel? Vznikol len nedávno a vytvorili ho ľudia. Nachádza sa medzi San Franciscom a Havajskými ostrovmi a má rozlohu 1,6 miliónov km2 a je asi tridsaťdvakrát väčší ako Slovensko. Nežijú tam žiadne živé tvory, nie sú na ňom nijaké rieky, údolia či pohoria. Je tam samý odpad. Presnejšie 1,8 trilióna plastového odpadu rôzneho druhu (napr. plastové slamky, fľaše, vrchnáky, tégliky...). A plasty sa rozkladajú aj tisíce rokov!
Pýtate sa, čo s tým a ako očistiť našu planétu od odpadu? Najoptimálnejšie je netvoriť ho! No skúste produkciu odpadu aspoň minimalizovať, napr. aj tým, že budete kupovať len to, čo skutočne potrebujete. Vedeli ste, že až polovicu našich odpadov tvoria obaly? Skôr, než nejakú vec vyhodíte, skúste ju ešte opätovne využiť druhotne.
Uvedomte si, že odchodom smetiarskeho auta sa problém s odpadom nevyrieši.
Začnite odpad triediť do zberných kontajnerov na plasty, sklo, papier či kompost – všetko, čo sa dá biologicky rozložiť. Do komunálneho odpadu patrí všetko, čo sa nedá recyklovať. Môžete využiť aj zberné miesta – sú to zberné dvory, kam máme odniesť nebezpečné druhy odpadu.
Každý z nás môže prispieť k záchrane našej spoločnej planéty. Ak nám záleží na našej planéte, prispejme k jej zachovaniu svojím zodpovedným konaním a správaním, aby tu bola aj pre ďalšie generácie. Nielen v dnešný deň by sme ju mali chrániť.
Tak začni robiť to najlepšie pre našu Zem už odo dnes! Určite sa ti za to odvďačí. Nezabúdaj: Pomôcť môžeš aj ty! Naše snahy o návrat k čistej modrej planéte, zdravých lesov plných kyslíka a rozmanitých foriem živých organizmov sa raz stanú skutočnosťou aj vďaka tebe.
Čítali: Chiara Hricová (9.A), Nicolas Berta (9.A)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články