17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu

17.11.2018 19:33
      Rozhlasové okienko od Mgr. Ivety Šaffovej pre žiakov našej školy na Deň boja za slobodu a demokraciu.

Milí žiaci,

v sobotu – 17. novembra si pripomenieme štátny sviatok - Deň boja za slobodu a demokraciu. Priblížme si okolnosti, ktoré viedli k tejto  významnej udalosti.

17. november 1989  - Deň študentov – v Prahe sa začali oslavy, ktoré sa zmenili na demonštráciu proti komunistickej vláde. Okrem Prahy boli večer ľudia v uliciach všetkých väčších miest. Polícia - vtedy Verejná bezpečnosť -  použila vodné delá, obušky a študenti sa bránili spevom a rôznymi heslami, napríklad  "Máme holé ruce" (Nie sme ozbrojení).
      Od tohto dňa ľudia pravidelne počúvali pravdivé informácie z rádia Slobodná Európa, ktoré však vysielala nielen pre nás, ale aj  pre našich krajanov,  ktorí či už dobrovoľne alebo nedobrovoľne opustili našu krajinu a začali sa vracať z emigrácie.

Ale spev dovtedy "zakázaných" spevákov sa už ozýval aj z celoštátnych rádií a ulíc miest, kde sa denne ľuďom prihovárali ľudia, ktorí bojovali proti komunistickému režimu. Napríklad Dubček, Diensbier, Pithart, Budaj, Gál, Ruml a jeden z najvýznamnejších disidentov Václav Havel, predstaviteľ novej strany v Českej republike - Občanské fórum, náš budúci prezident.

Na Slovensku to bola VPN - Verejnosť proti násiliu, ktorá sa nám prihovárala hlasom Milana Kňažka. Tieto osobnosti "novej vlády" sa snažili o zvrhnutie komunistického režimu, aby nastala vláda ľudu - DEMOKRACIA. Denne sa prihovárali v uliciach a upokojovali davy ľudí  najmä spevom štátnej hymny, ďalej spevom spevákov protestsongov Marty Kubišovej, Jaroslava Hutku a Karla Kryla. Snažili sa takto o presadenie zmeny režimu bez vojenského zásahu, a preto sa neskôr začalo novembrovej revolúcií hovoriť tiež NEŽNÁ či ZAMATOVÁ.

Symbolom, okrem spevu hymny na námestiach, sa stali štrngajúce kľúče - pomyselné kľúče od nášho štátu a tiež trikolóra - trojfarebná stužka z farieb našej vlajky, ktorú všetci nosili na kabátoch, čiapkach alebo na kočíkoch.
      Keď odstúpila komunistická vláda, zmenila sa naša ústava, konkrétne v článku štyri - zrušila sa vedúca úloha komunistickej strany pri vedení štátu, boli prvé slobodné voľby ako aj nový prezident a začal sa proces demokratizácie našej krajiny.  Otvorili sa pre nás hranice so západným svetom.

Autorka: Mgr. Iveta Šaffová

• RP: Zdravá výživa - 2. ročník