OP ĽZ - Budeme úspešnejší
Čokoládová cestička
- 11.04.2019 19:01
- O tom, ako sme programovali Bee-Bot včielky na extra hodinách matematiky s tretiakmi aj štvrtákmi.
Pomôcky: programovateľné včielky BEE-BOT, podložky, čokolády
Kto by nepoznal malé programovateľné roboty v tvare včielky? Stretávajú sa s nimi už deti v materských školách. Včielky sú vhodným nástrojom na precvičenie základov programovania. Dokážu si zapamätať 40 krokov, pohybujú sa dopredu a dozadu a vedia sa otáčať vpravo i vľavo v 90-stupňovom uhle. Aj my sme sa s tretiakmi a štvrtákmi s včielkami na extra hodinách matematiky "zahrali".
Na prvých extra hodinách sme programovali včielky podľa pokynov. Toto zadanie zvládli všetky deti bez väčších problémov. Aj v programovaní včielok podľa zapísaných krokov sa nám darilo. Žiaci dokonca aj sami bezchybne zapísali všetky kroky malých robotov.
Keď som však naprogramovala včielku ja a deti potom mali naprogramovať svoje včielky podľa pohybu tej mojej, včielky sa nám po triede "rozutekali". "Ešte raz, ešte raz, už sa nepomýlime!" prosili deti a ja som sledovala ich sústredené tváre a šikovné rúčky, ktoré stláčali malé tlačidlá. Na konci extra hodiny som už bola spokojná. Darilo sa nám!
Pri ďalších cvičeniach sme využili aj podložky. Jedna podložka bola s farebnými geometrickými tvarmi, druhá s číslicami a obrázkami. Deti mali naprogramovať včielku tak, aby prešla od jednotky k obrázku s jedným predmetom či z veľkého ružového štvorca na malý ružový štvorček.
Nakoniec som pre svojich malých programátorov pripravila súťaž v programovaní, ktorú som nazvala "Čokoládová cestička". Prečo čokoládová? Deti položili na podložku včielku, ja čokoládu. Kto naprogramoval včielku tak, že našla cestu k políčku s čokoládou, ten si na nej mohol pochutnať.
Štvrták Sebastián po prvej extra hodine s Bee-Bot včielkami zvolal: "Odteraz sa budem neskutočne tešiť na každú extra hodinu matematiky!"
Autorka blogu: PaedDr. Jana Humeníková
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články