Multimediálny plagát
- 23.05.2020 01:59
- Píše Alena Michalčová o tom, ako sa počas zavretej školy naučila pracovať s programom Glogster a tvoriť zaujímavé multimediálne plagáty.
Aj počas zavretej školy majú učitelia možnosť vzdelávať sa. V ponuke je množstvo online školení a webinárov. Pri prezeraní takýchto ponúk ma zaujal webinár s názvom ,,Multimediálny plagát - kreatívny nástroj pre pútavý digitálny výklad“. Zo zvedavosti som sa ho zúčastnila a veľmi sa mi zapáčil. Webinár organizovala Interaktívna škola a sprevádzala nás ním lektorka Lucia Tatranská. Podstatou webinára bolo ukázať pedagógom, ako sa dajú kombinovať všetky druhy médií na jednom plátne a vytvoriť krásne, pútavé plagáty prostredníctvom platformy Glogster. Ide o platformu pre digitálne rozprávanie príbehov a interaktívne vzdelávanie. https://www.youtube.com/watch?v=0fW6E29jNbQ
Multimediálny plagát ZVIERATÁ
Glogster je nový digitálny nástroj pre pedagógov, ktorý zaujme žiakov a urobí učenie viac zábavným. Predstavuje platformu, ktorá umožňuje vkladať obrázky, videá, texty, zvuky či komentáre a vytvorí z nich unikátny plagát. Aby som s plagátom mohla pracovať, musela som sa zaregistrovať na internetovej stránke www.glogser.com, a tak som získala sedemdňovú licenciu. Prvou témou, ktorú som si vybrala, bola Zvieratá. Najprv som si premyslela, čo všetko by som chcela deťom prostredníctvom plagátu ponúknuť. Prvým krokom bol výber tvaru plátna, na ktorom by som chcela tvoriť. Aby bol plagát pútavý a čo najviac sa podobal téme, stiahla som si doňho veľké množstvo obrázkov zvierat a živočíchov. Veľkou výhodou tejto aplikácie je to, že obrázky sa dajú sťahovať viacerými spôsobmi:
1. priamo z aplikácie
2. z vlastného počítača
3. z internetu
Aj texty si môžeme skopírovať z internetu. Ja som si niektoré texty písala sama a musím priznať, že toto ma pri tvorbe plagátu potrápilo najviac. Keďže aplikácia je v angličtine, niektoré slovenské slová nepozná a komolí ich. Musela som text zdĺhavo upravovať tak, aby dával zmysel, čo mi zabralo aj najviac času. Pri písaní je možné upravovať tvar a veľkosť písma, farebne označiť slová, ktoré sú dôležité alebo kľúčové. Skrátka dá sa s tým pohrať až do podoby, ktorá nám vyhovuje najviac. Najviac som sa pri tvorbe plagátu zabavila pri nahrávaní audiozáznamov. Nahovorila som žiakom dva komentáre o zvieratách a živočíchoch, kde žijú, čím sa živia, aké sú veľké, malé, niektoré behajú, lietajú, žijú v čriedach a podobne. Do plagátu môžeme vkladať aj 3D modely obrazov, ktoré sú v ponuke aplikácie, alebo ich stiahnuť z internetu. Samotná aplikácia ponúka množstvo krásnych grafických prvkov z chémie, biológie, matematiky, histórie, umenia a iných oblastí vzdelávania. Plagát je flexibilný, môžeme ho počas tvorenia upravovať, čo sa nám nepáči, odstrániť, niečo nové pridať, kopírovať obrázky, obracať rôznymi smermi, šípkami a znakmi zvýrazňovať dôležitý text, na ktorý chceme upozorniť.
Myslím si, že čas, ktorý som strávila pri tvorbe plagátov, stál za to. Je to úžasná tvorivá činnosť, pri ktorej sa môže učiteľ realizovať, vymýšľať si, vytvoriť niečo nové a pútavé. Výsledkom tvorby je multimediálny plagát, ktorý obohatí výučbu žiakov tak, aby bolo nové učivo čo najviac zaujímavé a poučné.
Plagát Zvieratá sa mi podaril, a to ma motivovalo k tvorbe ďalších dvoch interaktívnych plagátov: Rastliny a Ľudské telo.
Už teraz sa teším, ako budú moji žiaci reagovať, keď plagáty, dúfam, že čo najskôr, v otvorenej škole využijem na hodinách prírodovedy.
Autorka blogu Mgr. Alena Michalčová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články