Na hodinách dejepisu
- 10.03.2020 18:30
- O tom, ako sme si zaviedli novú tradíciu na hodinách dejepisu, odprezentovali jedinečné projekty i o úspechoch v dejepisnej súťaži.
Máme za sebou pol roka školskej práce, a tak som sa rozhodla, že budeme trochu bilancovať hodiny dejepisu v našej škole.
V piatom ročníku sme si v tomto školskom roku zaviedli so žiakmi novinku – časovú schránku. Úlohou žiakov bolo poriadne sa zamyslieť a napísať na papierik názov predmetu alebo osoby, ktorý podľa ich mienky najlepšie vystihuje rok 2019. Odkazy sme pomyselne uložili do časovej schránky prilepením papierika na plagát. Ten je bezpečne uložený v kabinete dejepisu a geografie. Znova ho „otvoríme“ o päť rokov v čase, keď naši piatačikovia už ako odrastení deviataci budú opúšťať brány našej školy. Táto aktivita nám teda poslúži ešte raz, pri analýze doby minulej. O päť rokov vám o tom znova napíšeme
Z inovatívnych foriem výučby sme v dejepise stavili na projektové vyučovanie. I keď sa to na prvý pohľad nezdá, tvorba kvalitného projektu je hotová veda. A nemyslím to len obrazne. Ak žiak chce vypracovať skutočne dobrý projekt, musí si v prvom rade podrobne naštudovať problematiku, ktorej sa vo svojom projekte bude venovať. Z materiálov potom cestou analýzy vybrať kľúčové informácie, z ktorých musí následne syntézou skompilovať obsahovú časť projektu. Žiadna malina, ale poriadna drina. Keď už má hotový obsah, prejde na formu, prevedenie projektu. Aj táto časť je mimoriadne dôležitá. Pri projektoch totiž na estetike záleží. Žiaci sa jednoducho musia naučiť predať svoju prácu. Trénovať originálne kreovanie je dobrou devízou do budúcna.
Zažili sme niekoľko zaujímavých hodín dejepisu, počas ktorých žiaci prezentovali ostatným svoje ročníkové projekty. Začneme predstavením projektov našich najmladších druhostupniarov, teda piatakov. Ich úlohy boli náročné, pretože obsahom výskumu bola osobná história každého z nich. Piatacký projekt mal dve fázy. V prvej žiaci uskutočnili introspekciu do histórie vlastnej rodiny analýzou obrazových historických prameňov – fotografií. Druhá fáza spočívala v originálnej tvorbe rodokmeňa svojej rodiny. Podmienkou bolo vyhľadať informácie o najmenej troch generáciách rodiny a graficky ich zaznamenať. Samotnej realizácii, samozrejme, predchádzalo odborné usmernenie zo strany učiteľky dejepisu. Cieľ projektu – ukázať žiakom prácu skutočných historikov – genealógov bol podľa nás úspešne naplnený. Prečo úspešne? Niektorí žiaci si na svojich projektoch dali záležať a vypracovali rodokmene, ktoré siahali až po piatu, či dokonca šiestu generáciu a tomu sa povie výkon hodný majstra. Gratulujem. Tlieskam.
Svoje ročníkové projekty majú za sebou aj žiaci ôsmeho ročníka. Zadanie znelo Vynálezy a vynálezcovia 19. storočia. Nie sú to žiadni začiatočníci, a tak sa aj medzi nimi našli jednotlivci, ktorých práca bola vykonaná nadmieru profesionálne. V prvom polroku na projektoch pracovali aj deviataci. Vo svojich prácach spracovávali tematiku druhej svetovej vojny. Konkrétne predstavili témy, udalosti, osobnosti, ktoré ich z tohto historického obdobia zaujali najviac.
Projekty sú pevnou súčasťou hodín dejepisu a pri celkovom hodnotení žiaka majú svoj zmysel. Ja totiž pevne verím, že každému žiakovi ostane ten jeho projekt (téma) hlboko vrytý v pamäti. Veď človek na svoje diela len tak ľahko nezabúda.
Pri polročnom bilancovaní nesmieme opomenúť účasť našich žiakov na 12. ročníku dejepisnej olympiády. V decembri minulého roka sa uskutočnilo jej školské kolo. Zo všetkých zúčastnených žiakov sa pätica najlepších úspešných riešiteľov zúčastnila vo februári 2020 okresného kola. Aj napriek tomu, že tento ročník patril k jedným z najťažších, boli traja naši žiaci úspešní. Škole sme priniesli dve bronzové umiestnenia. Tešíme sa. Gratulujeme a opäť tlieskame.
Veríme, že aj v druhom polroku si spoločne užijeme mnoho inšpiratívnych hodín na ceste dávnou i nedávnou minulosťou.
Mgr. Lenka Truchanová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články