Ako sme pracovali na online hodinách dejepisu a geografie
- 01.07.2020 22:53
- Píše Iveta Šaffová o zaujímavých projektoch našich žiakov počas koronakrízy.
Vyučovanie dejepisu a geografie počas zavretej školy pre epidémiu COVID-19 prebiehalo od 16. marca dištančnou formou.
V prvých týždňoch sme zadávali úlohy žiakom cez Edupage a program Alf. Potom sme prešli na dištančné online vzdelávanie v platforme MS Teams, ktorý nám sprístupnilo vedenie školy. Boli sme radi, že sa môžeme vidieť aj počuť. Museli sme sa však všetci – učitelia aj žiaci naučiť pracovať v tomto programe, čo sme výborne zvládli. Mnohým žiakom sa tento spôsob výučby zapáčil. Z pohodlia domova bez rušivých vplyvov sa mohli venovať online výuke cez svoj počítač. Nevýhodou pre niektorých žiakov bolo, ak nemali doma počítač, alebo sa striedali pri ňom viacerí členovia rodiny. Často sa preto využívali aj mobily a tablety. Vyskytli sa aj nejaké problémy s pripojením, kamerou či mikrofónom, no vyučujúci našej PK geografia – dejepis sa snažili sprístupniť učivo rôznymi interaktívnymi výučbovými materiálmi.
Na hodinách geografie sme využívali interaktívny zošit Hravá geografia s množstvom rôznych cvičení, videí, testových úloh. Žiaci mali aj voľný bezplatný prístup k tomuto zošitu. Na webe Lepšia geografia sme si učivo utvrdzovali hraním kvízov, súťaží, pracovali sme s tabuľkami a grafmi a na základe nich riešili rôzne úlohy. Povrch, polohu štátov, miest , a pod. si žiaci precvičovali aj hravou formou v Purpose Games. Na hodinách dejepisu sme hrali online dejepisné hry vytvorené v prostredí pracovných zošitov ActivInspire. K upevneniu vedomostí sme používali aj online pracovné listy v podobne kvízov Forms.
Žiakom sme odporučili aj voľne dostupné weby venované geografii, dejepisu, zverejnené aj na stránke našej školy. Hravou formou si mohli precvičiť aj rozšíriť svoje vedomosti. Odporúčané mali aj rôzne náučné programy vysielané v televízii s geografickou a dejepisnou tematikou, napr. Dvaja v meste, Svet v obrazoch, Slovensko v obrazoch, Európa v obrazoch, Extrémne v horách, Cesty po svete, Osobnosti a udalosti, Nero, Deti Černobyľu, Slovenské vysťahovalectvo a mnohé iné.
Počas hodín venovaných opakovaniu učiva sme súťažili formou interaktívnej hry a kvízov.
Okrem toho žiaci pracovali aj na dlhodobejších úlohách – projektoch, prezentáciách , plagátoch, vytvárali 3D modely historických, ale aj krásnych súčasných pamiatok z celého sveta a, samozrejme, zo Slovenska. Materiály mohli byť rôzne – kartón, papier, drevo, plast a iné. Modely pamiatok odfotili a poslali do MS Teams. Žiaci 5. ročníka na hodinách dejepisu v spolupráci s vyučujúcou slovenského jazyka absolvovali medzipredmetový projekt História v komikse, ktorý sa im veľmi páčil. Využili svoju tvorivosť a výsledkom boli veľmi pekné práce. Odprezentovali ich online formou za prítomnosti oboch vyučujúcich.
Dlhodobou úlohou (dvojmesačnou) žiakov 6. ročníka bolo vytvorenie 3D modelu ľubovoľného divu sveta, ktorý tiež predstavili online.
Aj deviataci pracovali na projektoch týkajúcich sa tém – udalostí po druhej svetovej vojne. Témy si žrebovali sami online. Ich úlohou bolo spracovať zvolenú udalosť alebo osobnosť do powerpointovej prezentácie alebo plagátu, ktorý odfotili a poslali vyučujúcej.
Z geografie žiaci 5. a 6. ročníka zhotovovali 3D modely pamiatok. Piataci si mohli vybrať ľubovoľnú známu pamiatku UNESCO z celého sveta, ktorú sme preberali na online hodine. Šiestaci vytvorili modely zaujímavých pamiatok Ázie – staršie, ale aj nové. Mohli si vybrať sami, alebo z ponuky vyučujúcej. Materiály mohli byť rôzne – kartón, papier, drevo, plast a iné. Modely pamiatok odfotili a poslali MS Teams.
Siedmaci spracovali zaujímavé miesta Európy formou powerpointovej prezentácie. .
Mapu Slovenska s vyznačenými krajmi, pohoriami, najväčšími riekami, pamiatkami UNESCO a s vlastnou legendou spracovali formou plagátu ôsmaci.
Deviataci vytvorili prezentácie o ľubovoľných najkrajších prírodných miestach Ameriky.
Aj keď táto situácia bola aj pre žiakov i nás učiteľov úplne nová, nepoznaná a náročná, veríme, že sme si z nej odniesli mnoho nových skúseností, ktoré nás posunú dopredu a vyučovaniu našich predmetov otvoria nové obzory.
Autorka blogu: Iveta Šaffová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články