História v komikse – príbeh v slovách a obrazoch
- 29.05.2020 18:14
- Píše Mariana Ihnátová a Lenka Truchanová o online literárnohistorickom medzipredmetovom projekte Komiks
Nová situácia so sebou prináša aj nové možnosti. Aj také, ktoré sú počas bežnej výučby možno ťažšie realizovateľné. Málokedy sa stáva, aby nám rozvrh dovolil byť si navzájom na hodinách. Online výučba nám túto možnosť dala.
Piataci ani počas online vyučovania nezaháľali a venovali sa čítaniu príbehov, najmä povestí, mýtov či legiend. Tieto príbehy sú úzko prepojené v predmetoch dejepis a slovenský jazyk a literatúra. Na dejepise žiaci čítali tieto príbehy v rámci historického kontextu a na hodinách literatúry robili ich rozbor z hľadiska literárnych žánrov a znakov. Pani učiteľky oboch vyučovacích predmetov pri jednej zo vzájomných debát prišli ku skvelému nápadu – Čo tak prepojiť učivo dejepisu a slovenského jazyk a literatúry v rámci medzipredmetových vzťahov?
Piataci sa v dejepise aktuálne učia o mýtoch, povestiach a legendách. Tieto témy sú zároveň súčasťou aj obsahového štandardu slovenského jazyka a literatúry. Navyše sa tento rok učili aj o komikse – jeho formálnej i obsahovej stránke. Našli sme krásne medzipredmetové prepojenie, ktoré je, bohužiaľ, stále vzácnejšie.
Komiks je v súčasnosti obľúbený žáner nielen u detského čitateľa a mládeže, ale aj u dospelých najmä kvôli rýchlemu sledu udalostí, stručnému dialógu, no predovšetkým obrázkom, ktoré vizuálne dopĺňajú tento dej. Spája literárne, výtvarné, dramatické či filmové prvky. Je považovaný aj za ďalší druh umenia. Aj po starovekých civilizáciách sa nám zachovali nástenné maľby, ktoré pásom obrázkov zaznamenávajú istý sled udalostí, čo možno považovať za predchodcu komiksu.
Úlohou žiakov bolo vytvoriť podľa vopred stanovených a dohodnutých kritérií komiks. Jeho témou mal byť ľubovoľný mýtus, legenda alebo povesť. Hodnotili sme od grafického spracovania, cez obsahovú stránku až po samotné online prezentovanie prác žiakov. Samozrejme slovenský jazyk mal i kritériá navyše, a to jazykovú a štylistickú stránku.
Žiaci pri jeho vytváraní mohli prepojiť viaceré druhy umenia, využiť svoju obrazotvornosť pri predstavovaní si plynutia príbehu, vytvoriť dialógy prostredníctvom slov či viet medzi postavami a vyjadriť tak podstatu, zapojiť svoju fantáziu, vybrať vhodnú techniku grafického stvárnenia a napokon zaujať jeho kultivovaným a originálnym prezentovaním. Popritom všetkom sa museli preniesť do minulosti a vžiť sa do rôznych historických udalostí i postáv a takto spojiť dobu, slovo a obraz.
Vďaka platforme Microsoft Teams na online hodinách žiaci prezentovali svoje komiksové výtvory, pričom sa mohli naraz spojiť aj s oboma pani učiteľkami a spoločne zhodnotiť projekty.
Mnohé práce nás prekvapili v dobrom slova zmysle. Kreativita nepozná hranice. Z pohľadu vyučujúcich hodnotíme, že spoločný projekt sa vydaril na 1*. Považujeme to za dobrý príklad efektívnej medzipredmetovej spolupráce. A veríme, že nebola posledná.
Autorky blogu: Mgr. Lenka Truchanová a Mgr. Mariana Ihnátová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články