Blog o vyučovaní

• Skupinové vyučovanie

• 21.05.2020 20:41
      • Píše Marta Megyesiová o tom, ako v online vyučovaní v TEAMS vieme pracovať v skupinách.
      • Učím siedmakov matematiku.

Áno, aj v tejto, dúfajme, nevšednej dobe môžem s čistým svedomím a s hrdosťou na nás všetkých v našej škole povedať, že učím. Naše dištančné vzdelávanie ani zďaleka nespočíva v tom, že posielame deťom úlohy. Takmer od začiatku zavretej školy sme rozbehli online vyučovanie cez aplikáciu MS Teams. Vytvorili sme nový zjednodušený rozvrh a deti všetkých ročníkov "chodia" do internetovej školy.

Denne sa vidíme cez internet v našich domácnostiach prostredníctvom počítačov, notebookov, tabletov, ba aj mobilov. Teda nie vždy sa vidíme, aj keď najnovšie by sme mohli byť až desiati naraz na obrazovke, no niekedy to vyzerá aj takto:

Teda mňa vidia všetci, ja nevidím nikoho... Chápem a rešpektujem vekové špecifiká týchto detí...

Tento týždeň sme vyskúšali staronovú vyučovaciu metódu - skupinové vyučovanie.

Siedmaci sú veľmi družné deti a v bežnom školskom prostredí radi spolupracujú a pracujú v skupinách. Prečítala som si, že sa to dá aj v online prostredí "tímsov". Vytvorila som teda tri skupiny - kanály, do ktorých som zaradila jednotlivých žiakov a určila vedúcich. Deň vopred som do programu Alf zaslala vedúcim skupín časovo terminované cvičenia.

Žiaci dostali pokyny, že sa majú prekliknúť do nových videochatov a tam pod vedením vedúceho, ktorý bude zdieľať svoju obrazovku s cvičením, budú spoločne pracovať.

Žiaci sa "rozišli" do svojich skupín a ja som ostala v našej triede - tíme sama.

No keďže som ja vytvorila súkromné kanály pre jednotlivé skupiny, mohla som sa ísť pozrieť do každej skupiny, ako sa žiakom darí. A veru, že sa aj darilo. Vedúci zdieľali zadanie, všetci riešili a spoločne sa dohodli na správnom výsledku. Našla sa aj skupina, ktorá stihla spustiť zadanie za stanovený čas dvakrát, čo sa aj oplatilo - riešenie bolo na sto percent. Výborná stratégia, Matej!

Ak sa mi podarilo prísť do skupiny nebadane, tak som občas počula aj nematematické komentáre, no tak to má byť v správnej skupine. Aj s výsledkom som bola spokojná. Priemerná úspešnosť skupín bola 85%, čo je na učivo o pomere a mierke celkom slušný výsledok.

Všetci žiaci sa včas vrátili do triedy, nikto nezablúdil vo virtuálnom svete.

Zaujímavá bola aj spätná väzba, v ktorej sme pracovali so žiackymi riešeniami a chybou.

Autorka blogu: RNDr. Marta Megyesiová