Blog o vyučovaní

• Digitálni domorodci na hodine angličtiny

• 02.07.2018 22:21
      • Píše Mária Dudášová o tom, ako môžu zažiť pocit úspechu aj "slabší" žiaci.
      • Bežná vyučovacia hodina anglického jazyka prebieha v triede, za školskou lavicou a s učebnicou v ruke. Driluje sa slovná zásoba, precvičuje gramatika, výslovnosť a píšu sa samé rozcvičky a testy. Samozrejme, že ako učiteľ stále hľadáte nové cesty ako vyťažiť zo svojich žiakov čo najviac a zistiť, či ozaj ovládajú to, čo sa učia.

Dnešná mládež je označovaná výrazom digitálni domorodci, pretože odmalička vyrastá s digitálnymi technológiami ako sú telefóny, počítače, videohry, sociálne siete a internet. A tak som sa rozhodla dať šancu našim deviatakom, zmeniť ich bežný stereotyp a zistiť, či ovládajú prácu s IKT.

Začali sme tvorením myšlienkových máp pomocou web aplikácie Coggle. Stačí, ak máte gmail konto a ste tam. Zvládnuť prostredie programu bolo pre žiakov hračkou. Čo je najdôležitejšie - takéto mind maps už prakticky vyrábali na hodinách nemeckého jazyka. Samozrejme, učebnica a internet boli povolenou pomôckou pri tvorení a vítané boli aj obrázky. Táto aktivita mala pozitívny vplyv aj na slabších žiakov, okrem prvotného nadšenia viac komunikovali, nebáli sa klásť otázky a požiadať o pomoc spolužiakov. Výhodou je, že pokyny sú v anglickom jazyku, takže sa na vás niečo anglické predsa len nalepí.

Pokračovali sme tvorením komiksu, kde sme si zaujímavým spôsobom precvičili prvú podmienkovú vetu. Na internete dostupná stránka www.makebeliefscomix.com ponúka preddefinované postavy, pozadia, bubliny, do ktorých sa vpisujú vety. A práve táto činnosť podporila kreativitu, výtvarné a estetické cítenie aj nápaditosť v tvorení viet v spojitosti s obrázkom, ktorý žiak sám vyskladal.

Mojím cieľom bolo zapojiť všetkých žiakov do oboch aktivít. Šikovnejší žiaci s prirodzenými jazykovými schopnosťami stihli tvoriť nielen svoje výstupy, ale pomáhali aj slabším spolužiakom, ktorých „antipatia“ k jazyku bola prekonaná aj Adamovým výrokom, ktorý mi utkvel v pamäti: “Konečne niečo pre mňa“.

A poznanie pre mňa? Každý žiak, aj ten menej šikovný, chce byť úspešný.

Autorka blogu: Mgr. Mária Dudášová