Skúsili sme niečo nové
- 06.09.2021 17:15
Lenka Truchanová píše o tom, ako sa šiestaci na hodine dejepisu premenili na archeológov.
Učivo dejepisu v 6. ročníku je úžasné. Preberáme v ňom najstaršie historické obdobia. Skúmame doby, ktoré občas pôsobia až fantasticky. Trocha ma mrzí keď počúvam, že by sa deti o nich už nemali učiť, že sú príliš staré či dokonca nie sú užitočné. Ja vidím dejiny ako skladačku, puzzle. Ak kúsok, hoc i malý vynecháme obraz dejín nebude kompletný, nebude dávať zmysel. Históriu môžeme prirovnať aj ku stroju s ozubenými kolieskami, keď sa roztočí prvé, točia sa všetky.
Dnes sme so šiestakmi mali prvú hodinu o praveku. Okrem iného sme sa učili o archeológii. Aby sme si z našej úvodnej hodiny zapamätali o práci archeológov čo najviac a zároveň z nej mali všetci zážitok, rozhodla som sa pre netradičnú verziu. Zahrali sme sa na skutočných archeológov. Popri zábave si deťúrence rozvíjali množstvo užitočných zručností a schopností.
Pripravila som im simulované náleziská. Niesli názvy skutočných nálezísk, aby sa žiakom lepšie zafixovali v pamäti. Svojpomocne som vytvorila (teda pokúsila som sa ) predmety, ktoré poslúžili ako artefakty (sošky, keramiku, šperky, mince, kosti a pod.).
Tie som umiestnila do zeminy v rôznych vrstvách, tak ako ich odborníci reálne nachádzajú. Dostali do rúk malé lopatky, štetce a prázdne archeologické správy. Po vzhliadnutí krátkeho videa prezentujúceho prácu archeológov sa pustili do roboty. Ako sa im vo výskume darilo? Pozrite sa sami.
Aký prínos mala pre žiakov táto aktivita? Resp. čo si žiaci rozvíjali pri hre na archeológov?
1. Trénovali si trpezlivosť a precíznosť.
Archeológ pomaly, postupne a dôsledne odkrýva jednotlivé vrstvy náleziska.
2. Precvičovali si jemnú motoriku.
S nájdenými artefaktmi pracuje jemne a citlivo. Sú veľmi staré a ľahko sa poškodia.
3. Rozvíjali si svoju fantáziu a kreativitu.
Ak nájdu iba fragmenty predmetov, musia zapojiť vlastnú fantáziu pri ich rekonštrukcii.
4. Cvičili si analýzu a syntézu.
Archeológovia sú niečo ako historickí vyšetrovatelia. Každé nálezisko je pre nich miestom činu. Skúmaním nájdených predmetov rekonštruujú udalosti počas ktorých predmety skončili na danom mieste. Občas vyšetrujú aj trestné činy.
5. Učili sa pracovať v tíme.
Práca archeológov je organizovaná. Neraz spolupracujú s odborníkmi z iných vedeckých odvetví – napr. forenznými vyšetrovateľmi, paleogenetikmi, lekármi a pod.
Vidíte, dejepis je praktická veda J.
Autorka blogu: Mgr. Lenka Truchanová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články