Blog o vyučovaní

• Poistenie

• 29.11.2019 13:02
      • Píše Marta Megyesiová o netradičnej hodine matematiky so siedmakmi.
      • Týždeň matematiky má v našej škole svoju tradíciu. Už niekoľko rokov  je tematicky zameraný na rozvoj finančnej gramotnosti žiakov.

So siedmakmi sme sa venovali projektovému vyučovaniu. Žiaci sa rozdelili do troch skupín. Pripravili sme si deväť kartičiek a vytvorili sme z nich dve kôpky. Každá skupina si vytiahla z každej kôpky po jednej kartičke. V prvej kôpke boli pojmy: krádež auta, autohavária, vykradnutie bytu, požiar, povodeň, zlomená noha. V druhej kôpke boli pojmy: pantomíma, kreslenie, hovorenie.

Úlohou každej skupiny bolo pripraviť si stvárnenie udalosti z prvej kôpky pomocou činnosti z druhej kôpky. Ostatní žiaci sa snažili uhádnuť, čo sa udialo.

V ďalšej časti hodiny žiaci opäť pracovali v skupinách a navrhovali spôsoby, ktorými sa dá rizikám z vyžrebovaných udalostí vyhnúť a tiež ako sa dajú znížiť ich dopady. Spoločne sme dospeli k záverom o vhodnosti rôznych druhov poistení.

Projekt pokračoval aj na domácu úlohu, kde si žiaci mali na internete vyhľadať, aké poisťovne máme na Slovensku a aké poistenie poskytujú.

Nebola to typická hodina matematiky, neriešili sme matematické zadania, ale prípravy scénok, kresieb a dialógov ukázali, že žiaci dané udalosti dobre poznajú, boli veľmi tvoriví a prichádzali s riešeniami.

Rozvíjali sme finančnú gramotnosť.

Autorka blogu: RNDr. Marta Megyesiová