• Ako prispieť k schopnosti čítať s porozumením a kriticky myslieť

• 09.06.2019 19:42
          • ... zdieľané zo sociálnej siete, ale rozhodne to nie je spam.
          • Čo môžeme urobiť pre "informačnú odolnosť" detí?

1. Postieľku do rodičovskej spálne, alebo čo najdlhšie spávať spolu. Dieťa by malo počúvať rozhovory rodičov, aj keď im nerozumie.
            2. Čítať knižky, rozprávať príbehy. Ak vás už nudí čítať dokola tie isté príbehy, načítajte ich deťom na diktafón alebo do tabletu. Deti si budú prehrávať nahrávku a budú sa učiť ucelené vety a príbehy, a listovať si pritom v knižke a ukazovať si obrázky.
            3. Odpojte televízor od kábla, a naučte deti vyberať si kazety/diskety/súbory s rozprávkami. Je lepšie 10x si pozrieť ten istý film alebo prečítať tú istú knihu, ako si pozrieť 10 filmov alebo prečítať 10 kníh. Deti milujú opakovanie, ktoré dospelého už nudí. Ak im neposkytnete kvalitný obsah, budú sa s radosťou učiť naspamäť debilné reklamné popevky.
            4. Striehnite na moment, kedy dieťa proti vám prvýkrát použije logický argument. Dajte si pozor, aby ste mu ho nezadlávili prevahou dospelého človeka. Je veľmi dôležité, aby získalo skúsenosť, že dobrý argument dokáže pohnúť aj človekom, ktorý má nad ním všetky druhy prevahy.
            5. Keď príde ten správny čas, začnite ho učiť plynule hovoriť ironicky a sarkasticky. Nemyslím útočnú iróniu, ktorá bolí, ale to jemné umenie metatextu.
            6. Keď príde správny čas, naučte dieťa rozoznať základné triky, ktoré proti nim používa reklama a marketing. Nám sa na tento účel osvedčil film Komercionalizace dětství.
            7. Čitajte deťom pred spaním ešte aj v čase, kedy samé vedia čítať. Táto vec je jeden z mála objektívne nameraných faktorov pre rozvoj kritického myslenia a čítania s porozumením.
            8. Nemrhajte čas na poučovanie a kázanie. Žite, ako najlepšie viete, a dieťa sa rado pridá. Zbytočne budete vykrikovať "prečítaj si radšej knihu", ak dieťa nevidí, že kniha je vašou dovolenkovou destináciou.