OP ĽZ - Budeme úspešnejší

• Na nákupoch

• 02.12.2019 20:06
          • Ako sme sa so štvrtákmi vybrali na nákupy s letákom v ruke.
          • Pomôcky: reklamné letáky obchodného domu Kaufland, pracovné listy so zadanými úlohami

Forma: práca v dvojiciach

„Ide sa na nákupy!“ zvolala som vo dverách, keď som vchádzala na extra hodinu matematiky k mojim štvrtákom. Deti zvedavo zdvihli hlavy a zatlieskali.

Vytvorili sme si náhodné dvojice a ja som každej dvojici položila na lavicu jeden reklamný leták obchodného domu Kaufland. Pred samostatnou prácou s letákom a pracovným listom som sa dvojíc opýtala:

1. Kam sa vyberieme na nákupy?

2. Odkedy a dokedy platí cenová ponuka sortimentu v letáku?

3. Aké motto vyhlásili v Kauflande pre tento týždeň?

4. Akú zbierku vyhlásil obchodný dom 17. októbra?

5. Aké prestížne ocenenie získal tento obchodný dom?

6. Je v letáku aj ponuka detského oblečenia? Ak áno, na ktorej strane ju nájdem?

Tieto otázky boli zamerané na čitateľskú gramotnosť a orientáciu v texte aj v celom letáku. Žiadna dvojica s tým nemala problém. Naopak, prekvapilo ma, že deti veľmi dobre poznajú tento obchod a jeho letáky, pretože na druhú otázku našli hneď dve odpovede (Kauflad ponúka na zadnej strane letáka aj zľavy „od pondelka – do stredy“)

7. Koľko stojí slivkový kompót?

8. Koľko stojí syr Karička?

9. Za čo zaplatím menej? Za balíček mladej kačice alebo za balíček prepelice?

Otázky zamerané na pozornosť a finančnú gramotnosť. Pri každom výrobku boli uvedené ceny pred zľavou a po zľave. Deti nesprávne odpovedali na 9. otázku. Pri balíčku mladej kačice bola uvedená nižšia cena ako pri balíčku prepelice, preto všetci označili balík kačice. Keď som mimikou tváre vyjadrila nesúhlas, Sárka si všimla, že pri balíčku kačice je uvedená cena za 1 kg, ale balíček kačice mal hmotnosť cca 2 kg. Preto bol balíček prepelice lacnejší.

Po týchto otázkach som rozdala dvojiciam pracovné listy, ktoré mali vypracovať s využitím letáka.

Skupinová práca s letákom

1. Máte 20 €. Vyberte si tri produkty z letáku, ktoré by ste si kúpili. Svoj výber zdôvodnite.

Väčšina dvojíc siahla po zdravej výžive, investovali do ovocia, mliečnych výrobkov či celozrných pečív. Pousmiala som sa nad dvojicou, ktorá si nakúpila samé sladkosti. Maškrtnice! A prekvapili ma dvojice, ktoré okrem potravín nakúpili aj halloweenske kostýmy. Svoj výber zdôvodnili: „A v čom pôjdeme na halloweensky večierok?“

2. Strana 2. – 3.

a) Ktorá zelenina zlacnela až o 50%?

b) Ktoré ovocie zlacnelo až o 50%?

c) Koľko zaplatíme za 2 kg bieleho hrozna?

d) Čo sa kupuje na kusy?

e) Čo sa kupuje vo zväzkoch?

f) Čoho cena nie je uvedená za 1 kg, ale len za pol kilogramu?

Pri tejto úlohe som pochválila všetky dvojice. Úloha bola vypracovaná na 100%.

3. Strana 4. – 5.

a) Hovädzie mäso je takmer o polovicu drahšie ako bravčové mäso. PRAVDA – NEPRAVDA

b) O koľko zaplatíme za kuracie stehná viac ako za kuracie krídla?

c) Koľko zaplatíme za 200 g makrely obyčajnej?

d) Zoraď ceny mäsových balíkov zostupne.

Pri tejto úlohe si deti nevšimli, že v otázke 3 c) majú uviesť cenu za 200 g makrely obyčajnej. Väčšina detí uviedla cenu z letáka (za 100 g)

4. Strana 21.

Je výhodnejšie kúpiť PERSIL prášok alebo PERSIL gél? Prečo?

Na obrázku boli znázornené dva gély a jeden prášok. Cena všetkých troch výrobkov bola rovnaká, preto pri tejto úlohe väčšina dvojíc zaváhala. Vyzvala som dvojice, ktoré mali otázku vypracovanú správne, aby svoje odpovede odôvodnili. Malým písmom bolo pod zľavnenou cenou pri géli uvedené – 40 praní a pri prášku – 36 praní. Práve pre to bolo výhodnejšie kúpiť PERSIL gél  wink

5. Strana 44.

Nákup: BERCOFF čaj bylinný púpava + BERCOFF mletá káva + ALOE VERA nealkoholický nápoj

a) Cena pred zľavou         b) Cena so zľavou        c) Rozdiel týchto dvoch cien

Túto úlohu správne vypracovali len tri dvojice. Bolo náročné z toľkých zobrazených výrobkov identifikovať tri nakúpené výrobky a ceny boli uvedené v eurách a centoch. Tí šikovnejší si ceny výrobkov zaokrúhlili. Napr. 2,59 € zaokrúhlili na 2,60 €. Keď ceny pred zľavou a po zľave spočítali, rozdiel bol celé 2 €. Keďže štvrtáci ešte desatinné čísla nepoznajú, správne riešenie úlohy ma potešilo.

Keď som po tejto extra hodine vychádzala z triedy, jedna z mojich štvrtáčok si vzdychla:

„Ako dobre, že u nás nakupuje mamka a nie ja!“

Autorka blogu: PaedDr. Jana Humeníková