Školská knižnica

        • Knižnice spájajú sily
          • Knižnice spájajú sily

          • 17.03.2018 19:47
          • Tento inšpiratívny článok je o päťročnej premene knižníc v Port Towsendu z miest, ktoré boli skladmi kníh, na miesta, ktoré sú doslova stvorené na učenie.
          • Prvým krokom k zmene bola kompletná analýza fondu knižnice výskumníkmi z Washingtonskej univerzity.
            Tí zistili, že knižnice obsahujú prekvapujúco vysoký počet kníh, ktoré sú už neaktuálne alebo nerelevantné.

            Na základných školách bol priemerný rok vydania publikácií 1990 a na stredných školách 1983 a bol vysoký počet materiálov publikovaných dokonca v rokoch 1960 a 1970.

            „Našli sme knihu „DOS jednoducho“ - toto bola naša najaktuálnejšia kniha v sekcii o technológiách. Lenže my nie sme historická knižnica.“

            Problém mnohých materiálov bola ich neaktuálnosť. „Mali sme tu atlasy v ktorých bola Afrika rozdelená spôsobom, akým už nie je niekoľko desaťročí a to naozaj nie je užitočný atlas.“ Výskumníci po prečesaní asi štvrtiny tejto kombinovanej zbierky kníh z okresných a verejných knižníc navrhli vyhodiť asi 30% z nich.

            Po tejto úvodnej inventarizácii pracovali s partnerskými školami na dvoch veciach: poupratovať a reorganizovať školské knižnice. Zmeny začali na strednej škole Blue Heron.

            Tým, že sa vypratalo veľa políc s knihami, má teraz školská knižnica oveľa viac otvoreného priestoru. Vznikol priestor pre stoly, ktoré sú prispôsobené pre prácu v skupinách. Do školskej knižnice pribudlo dostatok laptopov a chromebookov (typ notebooku, ktorý nemá pamäť a ktorým sa pripojíte cez internet na svoje „google konto“ a tam si ukladáte svoju prácu, čiže po odhlásení sa chromebook ostáva „čistý“ – pozn. redakčnej úpravy), ktoré sú dostupné na výpožičku a použiteľné kdekoľvek v miestnosti. V knižnici je samozrejmosťou wifi.

            „V starej knižnici sme mali rady starých počítačov ktorými sa nedalo pohnúť. Zbavili sme sa ich a namiesto nich sme doniesli staré ale vylepšené laptopy a študenti začali do knižnice chodiť aby spolupracovali na svojich zadaniach a projektoch. V knižnici nastala úplná zmena. Je to zmena kultúry. Knižnica sa zmenila na miesto, kde študenti prichádzajú pracovať, skúmať, objavovať a kreovať.“

            Police vo verejných knižniciach sú taktiež menej preplnené a niektorým poličkám sú priradené témy ako námorníctvo, zdravie a podobne, aby vtiahli čitateľa podobne ako to robia komerčné kníhkupectvá.

            „Vidím žiakov do knižnice prichádzať oveľa častejšie,“ povedala Healy Reymondová. „Vidím, že tu chcú byť a cítia, že materiály sú tu pre nich. Myslím, že je to tu pre nich oveľa priateľnejšie.“

            Ďalšou zmenou bolo vytváranie LibGuides – zbierok digitálnych zdrojov na rôzne témy, ktoré sú na školskej webstránke.

            V knižniciach postupne vytvárajú možnosti pre tých, ktorí chcú tvoriť a experimentovať, namiesto toho, aby iba pasívne konzumovali informácie.

            Minulý rok, vznikol klub programovania, ktorý sa stretával po škole. Koncom roka bol schválený študentský nápad vytvoriť priestor pre tvorcov počítačových hier, ktorý podporila Sara Bonnevilová, business manažérka, ktorá sa ho rozhodla viesť.

            Knižnica nedávno prijala mladú knihovníčku Kit Ward–Cirxcellovú a pod jej vedením sa rozbieha robotický krúžok, knižnica na to dokonca zabezpečila špeciálne programovacie matičné dosky pre ešte väčšie možnosti experimentovania s programovaním a počítačovým inžinierstvom.

            Kit Ward-Crixellová dáva študentom dostatok času a zdrojov aby mohli naplno experimentovať s programovaním a počítačovým inžinierstvom v skupinkách. V roku 2020 bude totiž z dôvodu nízkej kvalifikácie v IT sektore neobsadených asi 1 milión pracovných miest. „V časoch, keď počítačová veda rastie dvojnásobne oproti národnému priemeru a tieto pracovné miesta sú jedny z najlepšie platených miest, naozaj zlyhávame ak na to nedokážeme deti pripraviť. Je pre nich zásadné získať tieto zručnosti.“

            Kristína Mayerová, facilitátorka iniciatívy premeny knižníc a predsedníčka Washingtonského školského okresu dodáva: „Jeden z dôvodov prečo to robíme je, že chceme do knižníc dostať viac detí a ukázať im, že knižnica nie je len kopa starých kníh a zaprášených políc ale, že sa tam dejú zaujímavé a vzrušujúce veci pre ich budúcnosť.“

            Originálny článok je zo stránky:                                                                                                                                             http://www.ptleader.com/news/city-schools-link-libraries-share-resources/article_1224ac5c-437e-11e4-a186-001a4bcf6878.html

            Článok preložila pani Lenka Kožárová.

            Redakčne krátil a upravil pán Tibor Hujdič Mrkvička.

            Ďakujeme!

          • Naspäť na zoznam článkov
    • Kontakty

      • Základná škola, Školská 389, Sačurov
      • 057 4497275
      • Školská 389, Sačurov, 094 13 Slovakia
      • IČO 37873318
      • https://www.facebook.com/zs.sacurov
      • Administrácia webovej stránky: RNDr. Marta Megyesiová, PaedDr. Jana Humeníková
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje