OP ĽZ - Budeme úspešnejší

• V obchode

• 24.05.2019 13:11
          • Píše Anna Korytková o tom, ako sme sa hrali na obchod a cibrili si finančnú gramotnosť.

• Keď som v to ráno vstúpila do triedy, moji tretiaci hneď spozorneli. Všimli si, že mám plné ruky a čosi zaujímavé sa asi bude diať. Keď som však začala bez slova rozdávať tajomné obaly a oni ich otvorili, zhíkli. Boli tam makety peňazí – mincí aj bankoviek.

„Žiaci, dnes ideme do obchodu a budeme nakupovať.“

Po tejto oznamovacej vete to v triede zašumelo a oči sa im rozžiarili. Potom som im dala ešte zopár pokynov, ako budeme postupovať pri strihaní peňazí. Každý žiak dostal obálku so svojim menom, aby mal kde odložiť peniaze. Keď túto úlohu splnili, dostali novú. Na môj pokyn mali zdvihnúť bankovku alebo mincu mnou zvolenej nominálnej hodnoty. Čudovali by ste sa, ako im to krásne išlo. Potom si peniaze podľa hodnoty poukladali na lavicu a spočítali hodnotu jednotlivých stĺpcov.

„Bol niekto z vás už sám v obchode na nákup?“ Odpovede boli zväčša kladné. Ale po otázke, čo boli nakúpiť, boli odpovede zväčša jednoslovné. Ale neskôr priznali, že už boli s rodičmi vo veľkých obchodných reťazcoch na veľký nákup. V tom sa jedna lavica premenila na pult v obchode. Boli tam rozličné predmety a na nich žiarili na pestrej etikete cenovky. Kristínka sa stala predavačkou a ostatní žiaci si pekne v rade počkali na poradie. V obálke mali peniaze.

Až som sa nevedela vynačudovať, ako Kristínka krásne „z hlavy“ vedela spočítať cenu nákupu a vedela presne na cent vrátiť výdavok.

Na záver som im rozdala reklamné letáky z obchodných reťazcov a oni si mali do pripraveného papierového košíka, ktorý si nakreslili na výkres, sami urobiť nákup a spočítať, koľko stál. Každému som zadala, akou bankovkou alebo mincou zaplatí a oni napísali, koľko dostanú späť. Vystrihovali, lepili, počítali. Hodina ubehla veľmi rýchlo a s veľkým nadšením.

A čo dodať na záver?  Moji žiaci dokázali sami nakúpiť a ustriehnuť si pritom aj peňaženka, aby ich predavač neoklamal. Za tento výkon okrem pochvaly dostali aj po jednotke.

Autorka blogu PaedDr. Anna Korytková